SPEC

Stowarzyszenie na rzecz promocji
kształcenia zawodowego
i technologii informatycznych

KRS 0000415025

2023

W roku 2023 Stowarzyszenie podjęło szereg działań mających na celu wsparcie uczniów i rozwój edukacyjny. Dzięki środkom pozyskanym z 1,5% podatku udało się zakupić nowoczesny monitor interaktywny do sali 64, co znacznie ułatwiło proces nauczania i zwiększyło atrakcyjność zajęć dla uczniów.

Stowarzyszenie zorganizowało Noc Filmową dla uczniów Mechanika, podczas której mogli oni oglądać filmy edukacyjne i rozrywkowe w przyjaznej atmosferze. W czerwcu została reaktywowana gala "Uczeń na medal", podczas której nagrodzono uczniów za ich osiągnięcia szkolne i zaangażowanie w działalność społeczną.

Dodatkowo uczestniczyliśmy w organizacji wycieczki do Pragi i Wiednia dla uczniów klas czwartych technikum, którzy mieli okazję poznawać kulturę i historię tych miast oraz rozwijać umiejętności językowe. Działania Stowarzyszenia w roku 2023 miały na celu nie tylko wsparcie edukacyjne, ale także rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów oraz poszerzanie ich horyzontów.

2022

Stowarzyszenie spec w 2022 roku podejmuje wiele inicjatyw mających na celu wsparcie lokalnej społeczności oraz popularyzację kultury. Jednym z głównych wydarzeń planowanych przez Stowarzyszenie jest organizacja Nocy Filmowej, która ma na celu zapewnienie rozrywki i edukacji filmowej dla uczniów Mechanika. Wydarzenie to ma na celu promowanie kultury filmowej oraz integrację młodych ludzi.

Ponadto przeprowadziliśmy renowację kanapy na korytarzu w strefie Chilout oraz krzeseł w pokoju nauczycielskim, renowacja była możliwa dzięki środkom z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.

Działania Stowarzyszenia SPEC w 2022 roku pokazują zaangażowanie organizacji w rozwój lokalnej społeczności oraz dbałość o dobrostan jej członków. Poprzez organizację różnorodnych wydarzeń i inicjatyw, Stowarzyszenie stara się aktywnie wspierać kulturę i edukację w swoim otoczeniu.



2021
Działalność stowarzyszenia została ograniczona przez pandemię COVID-19, co nie przeszkodziło w kontynuowaniu działań wspierających szkoły, nauczycieli i uczniów szkół w pracy, edukacji z wykorzystaniem narzędzi do pracy zdalnej.
W wyniku mocno ograniczonych środków budżetowych Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku, podjęliśmy decyzję o wsparciu szkoły poprzez sfinansowanie jednego większego przedsięwzięcia aniżeli kilku mniejszych. Na podstawie przeprowadzonej ankiety wśród uczniów i nauczycieli wyłoniliśmy najpotrzebniejsze działanie, jakie stowarzyszenie obrało za cel w bieżącym roku rozliczeniowym. W efekcie rozmów z dyrektorem szkoły finalnie sfinansowaliśmy montaż klimatyzacji w pracowni grafiki i poligrafii, dzięki czemu zajęcia jak również i bardzo ważne egzaminy zawodowe, mogą odbywać się w komfortowych warunkach.
2020
Działalność własna prowadzona na terenie siedziby Stowarzyszenia tj. Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych została ograniczona przez pandemię COVID-19, z powodu której nie podjęto nowych działań. Stowarzyszenie kontynuowało rozpoczęte projekty rozpoczęte w poprzednim okresie czyli Strefy relaksacyjne z kącikiem ekologicznym na terenie szkoły.
Do nowych zadań stowarzyszenia w pandemii doszło wsparcie szkół i nauczycieli w dostosowaniu się do nowej, wirtualnej rzeczywistości oraz pracy zdalnej. Działania polegały na wdrażaniu w szkołach narzedzi do pracy zdalnej oraz pomoc pracownikom w obsłudze tych narzędzi.



2019
Strefy relaksacyjne- Założeniem naszym jest promocja szkoły, jak również rozwijanie kreatywności wśród uczniów. Jednym z pomysłów uczniów było stworzenie w szkole miejsca, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. W naszej placówce brakuje takich wydzielonych przestrzeni, gdzie można usiąść, przeczytać dobrą książkę, porozmawiać, odpocząć, wymienić się swoimi przeżyciami. A wszystko zgodnie z hasłem: ,,Zrelaksowany uczeń, to spokojna lekcja". Koncepcja projektu jest tworzona z myślą o uczniach i dla uczniów. To oni mogą poczuć się jak „budowniczy”, począwszy od zaprojektowania strefy chillout aż po jej samodzielne wykonanie. Dzisiejszy świat na pozór podpowiada „kupić nowe, stare usunąć”. Uczniowie jednak na przekór wszystkiemu mają świadomość ochrony środowiska oraz recyklingu, czyli przetworzenia pozornie bezużytecznych elementów w prawdziwą sztukę.
„Nie truj sąsiada. Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczania niskiej emisji” -od października 2019 r. Zespół Szkól Mechniczno- Elektrycznych przystąpił do projektu: „Nie truj sąsiada" realizowanego przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku oraz firmę Planergia Sp. z o.o., współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Tablice z opisem i numerem sal wykonane dla Zespołu Szkół Mechaniczno- Elektrycznych w Rybniku
2018
Nauka, sport i scena łączą pokolenia 1.03- 31.10.2018- Realizowany projekt jest kontynuacją wieloletniej współpracy międzypokoleniowej uczniów rybnickiego "Mechanika" z Seniorami miasta i powiatu rybnickiego. Od wielu lat celem tejże współpracy jest integracja międzypokoleniowa, wymiana doświadczeń zawodowych i życiowych, wspólne działania edukacyjne, pozwalające na zniwelowanie barier komunikacyjnych, jakie stanowią nowości technologiczne.
Seniorzy i młodzież Mechanika - kreatywna ekipa 1.09.2018 - 31.12.2018-Projekt realizowany w ramach programu ASOS - Program Rządowy na rzecz osób starszych na lata 2014-2020. W projekcie celem głównym jest kontynuacja integracji międzypokoleniowej, obejmująca szereg działań, angażujących wspólnie uczniów i Seniorów. Naczelnym celem projektu jest wolontariat, czyli wspólna działalność pokoleń w grupie artystycznej PAKA CZIKA. Wyjazdy do szpitali do chorych dzieci mają wywoływać radość i uśmiech na ich twarzyczkach. Uczniowie prezentują pokazy artystyczne, tańce, gry i zabawy - w kostiumach klaunów, zaś Seniorzy przebrani za postaci z bajek czytają dzieciom opowiadania, wiersze i bajki w przerwach, gdy uczniowie potrzebują chwilę odetchnąć. Ponadto, nagrodą za wszelkie wysiłki są wycieczki integracyjne oraz konferencje z poczęstunkiem, a dla Seniorów również z zabawą przy muzyce. Seniorzy są mniej sprawni fizycznie niż młodzież. Dla nich wyjazdy i mobilizacja do występów nie zawsze idzie w parze z dobrym samopoczuciem. W tym celu, w projekcie uczęszczają na zajęcia sportowe - ZUMBA i szkoła pleców, organizowanej w szkole raz lub 2 w tygodniu po 2h. Dodatkowo, część zajęć realizowanych jest w plenerze, gdzie prowadząca prowadzi np. bieg Seniora, gimnastykę na świeżym powietrzu lub relaks na leśnej polanie. Stowarzyszenie „Pomagajmy –Razem Raźniej”- Stowarzyszenie SPEC włączyło się w akcję mikołajkową „Dzieci- Dzieciom na Mikołaja”. Akcja miała na celu zebranie słodyczy na paczki dla dzieci z Domów Dziecka, dla dzieci z oddziałów onkologicznych i hospicjów.
2015/2016
Podjęto współpracę z Radą Seniorów w Rybniku. Zorganizowano nieodpłatny kurs komputerowy dla rybnickich Seniorów. Było to działanie pilotażowe, zmierzające do tego, by w przyszłości szerzej zająć się wolontariatem w kierunku osób starszych. Na kurs 15 osób, a pozostałych pozostawiono w kontakcie na kolejne edycje. Kurs trwał w okresie marzec – kwiecień 2015r., (15h). Ponadto, również w kierunku Seniorów zorganizowano nieodpłatne zajęcia sportowe – ZUMBA. Uczestnicy pod okiem trenerki podnosili swoją sprawność fizyczną i integrowali się z młodzieżą, gdyż zajęcia miały na celu międzypokoleniową integrację. Udział w ZUMBIE wzięło 25 Seniorów i 15 uczniów ZSME.
2017
Napisany został kolejny projekt dla Seniorów. Tym razem, złożony wniosek na grant miejski w zakresie oferty realizacji zadania publicznego. Rodzaj zadania: Pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób. Projekt otrzymał nazwę: „Seniorzy i młodzież Mechanika – zgrany team”. Projekt uzyskał grant w wysokości 20 tys. zł i realizowany był od III-X/17. W ramach projektu Seniorzy nieodpłatnie uczestniczyli w kursie komputerowym, w zajęciach sportowych ZUMBA, w uroczystych obchodach Dnia Seniora i innych.
2016
Podjęto pierwszą próbę pozyskania środków z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020 ASOS. Napisano projekt, nastawiony na działania wolontariackie, których celem była międzypokoleniowa integracja, aktywizacja społeczna Seniorów. Projekt zakładał utworzenie warsztatów modelarskich w dziedzinie kolejowej, w których wraz z młodzieżą, Seniorzy budowali makietę kolejową. Pomysł związany był z nowym kierunkiem kształcenia w ZSM-E. Projekt przeszedł i otrzymaliśmy środki w wysokości 66 tys. zł na zakup elementów do budowy miasteczka kolejowego oraz na wycieczkę, którą zaplanowaliśmy dla uczestników warsztatów. Ponadto, Seniorom zorganizowaliśmy nieodpłatne warsztaty, które miały zmotywować ich do udziału w zajęciach: warsztat 1 - komunikacja, warsztat 2 - asertywność, warsztat 3 - motywacja i warsztat 4 - kreatywność. Dzięki tym warsztatom, przeprowadzonym na samym początku projektu, Seniorzy zyskali pewności siebie, otwartość i wiarę we własne możliwości. Uczniowie (działający w Stowarzyszeniu), postanowili pochwalić się swoimi wolontariackimi działaniami na rzecz Seniorów i zgłosili się do programu ZAUWAŻENI, realizowanego przez TVN. Wówczas, telewizja zainteresowała się bardzo naszym projektem. Przedstawiciele programu „UWAGA, zwrócili się do Stowarzyszenia z propozycją nagrania reportażu o realizowanych działaniach. Ostatecznie, w dniu 12.11.2016r. wyemitowano program telewizyjny pod nazwą ”Moc kontaktów międzypokoleniowych”.

Partnerzy